Kołnierze SAE

Złącza hydrauliczne

Co to są przyłącza kołnierzowe SAE?

Przyłącza kołnierzowe SAE mają zastosowanie głównie w hydraulice siłowej, czyli w hydraulice wysokich ciśnień. Ich nazwa pochodzi od jednej z norm, której restrykcyjne wymagania muszą spełnić – SAE J 518 C (druga ze stosowanych norm to ISO 6162-1/2). Ze względu na warunki pracy często nazywa się je kołnierzami wysokociśnieniowymi. Funkcjonuje także termin „flansze”.

Zalety przyłączy kołnierzowych SAE

Kołnierze wysokociśnieniowe wykorzystywane są jako sprawdzone rozwiązanie w instalacjach, w których standardowe złączki się nie sprawdzają. Przyczyną może być ciśnienie robocze, rozmiar czy dostępne miejsce do montażu. Flansze poradzą sobie w każdych trudnych warunkach i znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie zwykłe rozwiązania nie są wystarczające. Największą zaletą kołnierzy SAE jest szeroki zakres ciśnień dla dużych rozmiarów połączeń.

Typy kołnierzy wysokociśnieniowych

Przyłącza kołnierzowe SAE mogą występować w dwóch wersjach, różniących się zakresem ciśnienia. Obowiązuje podział na kołnierze lekkie (3000 psi) oraz kołnierze ciężkie (6000 psi). Kolejna klasyfikacja dotyczy sposobu przyłączenia – kołnierze SAE mogą być gwintowane, posiadać gniazdo do spawania lub łączyć się z wężami gumowymi w klasyczny sposób. Wykonuje się je najczęściej ze stali galwanizowanej, ale możemy także spotkać się z produktami ze stali nierdzewnej.

Najczęstsze zastosowania flanszy

Najpowszechniejszym przeznaczeniem kołnierzy wysokociśnieniowych jest podłączanie pomp i silników hydraulicznych. Flansze mają także zastosowanie w podłączaniu elementów zasilaczy hydraulicznych. Uszczelnienie w tego typu kołnierzach jest realizowane przy pomocy pierścieni uszczelniających lub specjalnych kołnierzy, które przylegają do równej przysłony pompy czy silnika.

Dostępne kołnierze SAE

Posiadamy bardzo szeroki asortyment w różnych wariantach materiałowych i gabarytowych. Na zamówienie możemy dostarczyć także każdy element ze stali nierdzewnej. Naszym głównym partnerem jest firma STAUFF, produkująca wysokiej jakości złącza. Jesteśmy jej kluczowym partnerem i głównym dystrybutorem w Polsce.

Kołnierze SAE a flansze do rur

Kołnierze SAE (Society of Automotive Engineers) to specjalny rodzaj kołnierzy, które są często stosowane w przemyśle motoryzacyjnym i hydraulicznym. Chociaż mają pewne podobieństwa do flansz do rur, są to dwa różne elementy stosowane w różnych zastosowaniach.

 1. Kołnierze SAE:
  • Są to standardowe kołnierze stosowane głównie w systemach hydraulicznych, zwłaszcza w ciężkim sprzęcie i pojazdach.
  • Kołnierze SAE są zaprojektowane do pracy pod wysokim ciśnieniem i są często używane w połączeniach elastycznych przewodów hydraulicznych i twardych rur.
  • Mają one specyficzne rozmiary, kształty i standardy ciśnienia zgodne ze standardami SAE.
 2. Flansze do rur:
  • Flansze do rur są powszechnie stosowane w różnych systemach rurociągowych do łączenia rur, zaworów, pomp i innych urządzeń.
  • Są dostępne w różnych standardach, takich jak ANSI, ASME, DIN, itp., i mogą być używane w różnych aplikacjach, od niskiego do wysokiego ciśnienia.
  • Flansze do rur są zazwyczaj większe i mają różne kształty i rozmiary, dostosowane do konkretnych wymagań systemów rurociągowych.

Podsumowując, chociaż kołnierze SAE i flansze do rur mogą służyć podobnym celom, tj. łączeniu elementów w systemach przesyłowych, są to różne produkty zaprojektowane do spełniania różnych standardów i wymagań. Kołnierze SAE są bardziej specyficzne dla aplikacji hydraulicznych i motoryzacyjnych, podczas gdy flansze do rur znajdują szersze zastosowanie w różnych systemach rurociągowych.