Kołnierze SAE

Co to są przyłącza kołnierzowe SAE?

Przyłącza kołnierzowe SAE mają zastosowanie głównie w hydraulice siłowej, czyli w hydraulice wysokich ciśnień. Ich nazwa pochodzi od jednej z norm, której restrykcyjne wymagania muszą spełnić – SAE J 518 C (druga ze stosowanych norm to ISO 6162-1/2). Ze względu na warunki pracy często nazywa się je kołnierzami wysokociśnieniowymi. Funkcjonuje także termin „flansze”.

Zalety przyłączy kołnierzowych SAE

Kołnierze wysokociśnieniowe wykorzystywane są jako sprawdzone rozwiązanie w instalacjach, w których standardowe złączki się nie sprawdzają. Przyczyną może być ciśnienie robocze, rozmiar czy dostępne miejsce do montażu. Flansze poradzą sobie w każdych trudnych warunkach i znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie zwykłe rozwiązania nie są wystarczające. Największą zaletą kołnierzy SAE jest szeroki zakres ciśnień dla dużych rozmiarów połączeń.

Typy kołnierzy wysokociśnieniowych

Przyłącza kołnierzowe SAE mogą występować w dwóch wersjach, różniących się zakresem ciśnienia. Obowiązuje podział na kołnierze lekkie (3000 psi) oraz kołnierze ciężkie (6000 psi). Kolejna klasyfikacja dotyczy sposobu przyłączenia – kołnierze SAE mogą być gwintowane, posiadać gniazdo do spawania lub łączyć się z wężami gumowymi w klasyczny sposób. Wykonuje się je najczęściej ze stali galwanizowanej, ale możemy także spotkać się z produktami ze stali nierdzewnej.

Najczęstsze zastosowania flanszy

Najpowszechniejszym przeznaczeniem kołnierzy wysokociśnieniowych jest podłączanie pomp i silników hydraulicznych. Flansze mają także zastosowanie w podłączaniu elementów zasilaczy hydraulicznych. Uszczelnienie w tego typu kołnierzach jest realizowane przy pomocy pierścieni uszczelniających lub specjalnych kołnierzy, które przylegają do równej przysłony pompy czy silnika.

Dostępne kołnierze SAE

Posiadamy bardzo szeroki asortyment w różnych wariantach materiałowych i gabarytowych. Na zamówienie możemy dostarczyć także każdy element ze stali nierdzewnej. Naszym głównym partnerem jest firma STAUFF, produkująca wysokiej jakości złącza. Jesteśmy jej kluczowym partnerem i głównym dystrybutorem w Polsce.