System NPT

złączki System NPT

Co to jest system NPT?

Rurowy amerykański system połączeń NPT jest najstarszym wykorzystywanym w krajach Ameryki Północnej – USA oraz Kanadzie. Jego nazwa pochodzi od norm, której podlegają złączki – National Pipe Thread. System NPT jest typem amerykańskiego złącza stożkowego, mającego zastosowanie w samouszczelniających się klasycznych połączeniach rurowych.

Jak działają złączki NPT

Jest to system z gwintem stożkowym, gdzie uszczelnienie następuje na gwincie na zasadzie „nieokrągłości”. Oznacza to, że adaptor zewnętrzny rozszerza zawór w środku aż do czasu osiągnięcia siły, przy jakiej połączenie będzie w stanie utrzymać ciśnienie robocze.

Najczęstsze zastosowania złączek NPT

System NTP najczęściej ma zastosowanie przy aplikacjach cieczy i gazów. Wykorzystuje się go do realizacji połączeń prostych lub kątowych między poszczególnymi elementami hydrauliki siłowej czy pneumatyki, w których mają zastosowanie właśnie gwinty NPT.

Dostępne systemy NPT

Jesteśmy wyłącznym, autoryzowanym dystrybutorem renomowanego amerykańskiego producenta – Brennan Industries. Posiadamy niezwykle szeroki asortyment produktów firmy, dostępnych wprost z magazynu. Na zamówienie możemy dostarczyć także każdy element ze stali nierdzewnej.

Złącza NTP doskonale sprawdzają się we współpracy z produktami innych producentów hydrauliki wysokociśnieniowej. Jeśli chcesz zbudować system hydrauliki siłowej, z pewnością zainteresuje Cię asortyment firm takich jak EATON, RYCO czy Gates. Na uwagę zasługują też urządzenia koncernów Semperit oraz ZEC S.p.A.