System BSP

System BSP wyspecjalizowany system złączek

Co to jest system BSP?

BSP to wyspecjalizowany system złączek, który początkowo miał zastosowanie głównie w implementacjach i maszynach występujących na terenie Wysp Brytyjskich. Złącza są zgodne z brytyjską normą BS 5200. Właśnie od nazwy kraju, w którym są najpowszechniej stosowane, pochodzi ich popularna nazwa – gwint brytyjski.

Jak działają złączki BSP?

Uszczelnienie następuje poprzez kontakt metal–metal, przy użyciu standardowego stożka uszczelniającego 60°. Złączki BSP są używane w wielu gałęziach przemysłu, które wykorzystują dynamicznie obciążone układy.

Zalety systemów BSP

Złączki BSP są jednymi z najczęściej stosowanych złączek w przemyśle. Ich popularność pozwala na łatwy dobór pozostałych elementów instalacji.

Ponadto systemy BSP umożliwiają ekspresowy montaż, który nie wymaga spawania czy gwintowania, co w znacznym stopniu wpływa na ich prostotę i łatwość użycia. Powtórna instalacja nie wpływa na jakość połączenia.

Typy złączek BSP

Systemy BSP dzielą się na dwa rodzaje, ze względu na rodzaj zastosowanego gwintu:

  • gwint cylindryczny (oznaczane przez symbol BSPP),

  • gwint stożkowy (oznaczane znakiem BSPT), z uszczelnieniem na gwincie.

Najczęstsze zastosowania złączek BSP

Systemy BSP są wykorzystywane jako przyłączki w siłownikach czy rozdzielaczach hydraulicznych. Ponadto używa się ich do tworzenia połączeń wężyków hydraulicznych z gwintami BSP – złącza posiadają klasyczny stożek uszczelniający 60°. Są też powszechnie stosowane w dziedzinach przemysłu, które wykorzystują dynamicznie obciążone układy.

Dostępne systemy BSP

W swojej ofercie posiadamy bardzo szeroki asortyment różnego rodzaju złączek BSP. Dbamy o wysokie stany magazynowe podstawowych rozwiązań BSP, tak żeby klient nie musiał czekać na realizację. Na zamówienie możemy dostarczyć także każdy element ze stali nierdzewnej.